Madonna |
Születési idő: 1958. augusztus 16. |
Madonna Louise Veronica Ciccone 1958. augusztus 16.-án született Bay Cityben (Michigan állam), nyolc gyermek közül ő született harmadiknak egy nagy tradicionális olasz családban. (Testvérei: Martin, Anthony, Christopher,Paula, Melanie, Mario és Jennifer) Hatéves volt, amikor édesanyja, Madonna Fortin Ciccone meghalt mellrákban, ezért apja, Sylvio Ciccone nevelte tovább nemcsak katolikus hitben, hanem fegyelmezett munkával is nyolc gyermekét. A középiskolában Madonna vezérszurkoló, és ami fontosabb, kitűnő tanuló volt. Idővel beleszeretett a táncba, előfordult, hogy öt órát gyakorolt egy nap. Érettségin kívül táncösztöndíjat is kapott a Michigan Egyetemre, ahol egy évig bírta(1977-1978) a kollégium számára fojtó atmoszféráját. Így került New York-ba, ahová egy pár balett-cipővel, egy balett-trikóval és 35 dollárral érkezett meg. Ekkor 1978-et írunk. Elkezdett dolgozni, magyarán táncolni egy színtársulatnál, az Alvin Ailey Dance Troupe-ban, később asszisztensként Pearl Lange (modern-tánc koreográfus) mellett kereste a kenyerét. 1979-ben Patrick Hernandez diszkóslágerének (Born to be alive) háttérénekese. Ugyanebben az évben egy pornófilm főszereplője volt (Certain Sacrifice). Az első dal, amit vele azonosítottak, az Everybody című szerzemény volt, amelyet 1981-ben egy new yorki klubban, a Danceteria-ban adott elő szinte minden este. A dallal 1982-ben felkerült a brit klublistára is.
1981-ben gitáron, szintetizátoron, dobon tanul játszani, időközben pedig egy punkzenekar dobosa.
1983-ban jelent meg első lemeze a Madonna. Az igazi áttörést a Holiday című dal hozta meg számára, amely a Brit Top 20 illetve az Európai Slágerlista első tíz dala között volt hosszú ideig. Ezek után minden albumáról legalább egy szám divatot és kultuszt teremtett. A második albumról a Like A Virgin (1984)-ről A címadó dal óriási sláger lett, az egyike a minden idők legjobb tíz dalának a brit slágerlistán. Erről az albumról még a Material girl vált világhírűvé elsősorban a videóklipnek köszönhetően, amelyben Madonna Marilyn Monroe-t játszotta. 1984-ben szerepelt a Vision Quest című filmben. 1985-ben résztvett a Live Aid-en. Szintén ebben az évben játszotta a Kétségbeesetten keresem Susant című film főszerepét, amelynek köszönhetően mint színésznő is ismertté vált. Szintén 1985-ben kötött házasságot Sean Penn filmszínésszel. Ezidőtájt a sajtó az ő botrányaival volt elfoglalva, korábbi aktofotói jelentek meg a Playboyban és a Penthouseban. Nem túlságosan jól sikerült filmszerepei miatt is gyakorta támadták a kritikusok. A botrányoknak köszönhetően 1985 és 1987 között csak pár új dallal jelentkezett, ám ezekkel valahogy nem aratott túlságosan nagy sikereket, pedig a Crazy for you szövegét például a Carpenters együttes korábbi tagja, John Bettis írta. Ettől fogva Madonna a legjobb szövegírókkal és zeneszerzőkkel dolgozott együtt. Így nem is csoda, hogy az 1986-ban megjelent True blue illetve az egy évvel később boltokba került You can dance-re nem sokan emlékeznek.
1987-ben elvált Penn-től, ezt követően hamarosan ismét a listák élén találta magát.
1989-ben készült a Like a Prayer videója, amely óriási felháborodást keltett egyházi berkekben, a Vatikán szinte szó szerint kiátkozta Madonnát. A felháborodás oka, egyrészt maga a névválasztás, hisz MadOnna erotikus image nem éppen illett össze egy bibliai személlyel, a klip és a benne látható stigmatikus jelenségek, mint a könnyező Jézus-szobor már csak az utolsó cseppp volt a pohárban. Bár a botránynak sokat köszönhet Madonna, hisz nevét világszerte megismerték ennek köszönhetően, sokat is veszytett, többek között egy több millió dolláros reklámszerződést a Pepsi Colával. 1990-ben két nagylemeze is megjelent I’m breathless illetve The Immaculate Collection címmel. 1990-ben együtt szerepelt Warren Beatyvel a Dick Tracy című filmben, és a filmbéli szerelem a valóságban is tovább folytatódott, hsiz majd’ két évig együtt éltek. Valamint ebben az évben indult Blond Ambition nevet viselő világkörüli turnéja is. Amely elsőszámú popdívává és szexszimbólummá avatta őt. Az 1991-es In Bed with Madonna című film az előző évi turnét mutatta be. 1991 végén egy 70 millió dolláros, hároméves szerződést írt alá a Time-Warnerrel. A kilencvenes évek elején olyan világslágereket „gyártott” mint a Vogue (Dick Tracy filmezene), vagy a Justify my love, amelyet Lenny Kravitz írt, illetve a Rescue Me. 1992-ben jelent meg egyik legvadabb albuma, az Erotica. Madonna egyre inkább üzletasszonnyá is vált, hisz ahogy lejárt a szerződése a Time-Warnerrel, megalapította saját cégét a Mavericket, amely azóta intézi, lemezeinek, könyveinek és filmjeinek ügyeit, bevetéleit. Első sikerkönyve, a Sex which took egy erotikus képekkel és rajzokkal tarkított önéletrajzi kiadvány volt. 1993-ban már saját cége bonyolította harmadik világturnéját a The Girlie Show-t.
1994-ben jelent meg egy új korszakot jelentő Bedtime Stories című albuma, amelyet a Soul II Soul producerével, Nellee Hooper közösen adott ki. A dalok közül néhányat, például a Bedtime Storie-t Björk írt. A legsikeresebb dal a Secret volt, amellyel több slágerlistán is a csúcsig jutott. De emlékezetes dal még az albumról a Human Nature is. Producerként és egyik szövegíróként pedig az amerikai zene egyik legsikeresebb alkotója, Babyface is jelent volt a produkcióban.
1995-ben jelent meg Somenthing to remember című albuma, amelyről a címadó dalon kívül a Take a bow, a You’ll se illetve a This used to be my playground is sláger lett
1996-ban ő alakította Evita Peront az Evita című filmmusicalben. A film betétdaláért Golden Globe-díjjal jutalmazták. Első gyermeke, Lourdes Maria Ciccone Leon is ebben az évben született meg, az apa pedig nem más volt, mint Carlos Leon, Madonna egyik edzője.
1998-ban jelent meg eddig talán legjobban sikerült albuma a Ray of light. Madonna ezidőtájt rengeteget foglalkozott az ezoterikával, ami a dalok dallam- és szövegvilágában is érződik. Három dal is No.1 sláger lett: a Ray of light, a Nothing really matters illetve a Frozen. A Little star című felvételt pedig kislányának, Lourdesnek írta. Az album producere William Orbit volt.
1999-ben Grammy-díjat kapott Beatiful Stranger című daláért, amelyet szintén William Orbittal közösen készítetett ( az Austin Powers filmzenéje volt)
2000 elején mutatták be legújabb filmjét hazánkban, a Második legjobb dolgot. A film egyik betétdala, az American Pie egy hetvenes évekbeli Don mcLean sláger feldolgozása.
2000. szeptember 19-én jelent meg Music című lemeze. A címadó dalt már a megjelenése előtt az év dance dalának kiáltották ki, ennek ellenére, mégsem sikerült vele Grammy-t nyernie Madonnának, pedig három jelölést is magáénak tudhatott. Az új album dalainak többségének szerzője ey ezidáig még ismeretlen francia zenész Mirwais Ahmadzai. Persze azért William Orbit sem hiányozhatott a produkcióból. A második kimásolt maxi az albumról a Don’t tell me volt, a legújabb kislemez pedig a What it feels like for a girl.
2000. december 12.-én ment férjhez a 32 éves, brit filmrendezőhöz Guy Ritchie-hez. Az esküvőt a skóciai Dornoch közeli Skibo-kastély kápolnájában tartották. Közös gyerekük, Rocco Ritchie tavaly agusztus végén született meg.
A pletykák szerint Madonna szerepel majd Guy új filmjében, a The Mole-ban. Az énekesnő szerint a szerepet szinte rá írták, hiszen egy olyan lányról szól, aki Londonba érkezik, és valahogy belekeveredik az alvilág harcaiba. Guy legutóbbi filmjét a Blöfföt egyébként 2001 januárjában mutatták be a magyar mozik. Korábbi sikerfilmje pedig a Ravasz, az Agy és a két füstölgő puskacső volt.
2001-ben világkörüli turnéje volt
Madonna igazán színes karrierjét a 2001. november közepén megjelent válogatásalbum próbálja meg összefoglalni: a GHV2 (Greatest Hits Volume 2) 1991-től eleveníti fel a legnagyobb sikereket.
2002: Ő jegyzi az új James Bond film, Halj meg máskor!-nak a betétdalát, sőt a filmben is feltűnik egy kisebb szerepben, vívómestert alakít.
Készülőben van új filmje, amelynek rendezője férje, Guy Ritchie.
2003. április 22-én megjelent American Life című albuma
2003 november 24-én jelent meg Madonna több mint félórás EP-je “Remixed and Revisited” címmel.
A kiadványon eddig soha meg nem jelentetett remixek, valamint egy új dal, a “Your Honesty” csábítja vásárlásra a rajongókat. A korongon Madonna mellett olyan hírességek hallatják hangukat, mint Missy Elliott, Christina Aguilera és Britney Spears.
Britney Spears új albuma, az In the Zone 2003. november 18-án jelent meg, amelyről az első dal a Me Against The Music címet viseli. A szerzeményt Britney Madonnával közösen adja elő.
A világsikert elősegítendő természetesen készült a dalhoz egy meglehetősen erotikusra sikeredett videóklip is.
Madonna lemezcégében a Maverickben jelenleg Alanis Morisette dolgozik legújabb lemezén valamint leszerződtettek egy tizennégyéves svéd lányt, Amandát, akinek kicsit hasonlít a hangja Britney Spearséhez.
Nagylemezei: - Madonna (1983): Lucky star, Borderline, You got me burning me up, I know it, Holiday, Think of me, Physical attraction, Everybody - Like Virgin (1984): Material girl, Shoo bee doo, Pretender, Stay, Angel, Like a virgin, Over and over, Love don't live here anymore, Into the groove, Dress you up - True blue (1986): Papa don't preach, Open your heart, Love makes the world go round, Jimmy Jimmy, La Isla Bonita, True blue, Where's the party, Live to tell White heat -Who’s that girl (1987) (filmzene) - You can dance (1987): Spotlight, Holiday, Everybody, Physical attraction, Over and over, Into the groove, Where's the party, Holiday Into the groove, Over and over - Like a prayer (1989): Like a prayer, Love song, Promise to try, Dear Jessie, Keep it together, Act of contrition, Express yourself, Till death do us part, Cherish, Oh Father, Spanish eyes - I’m breathless (1990): He's a man, Sooner or later, Hanky panky, I'm going bananas, Cry baby, Something to remember, Back in business, More, What can you lose, Now I'm following you, Vogue - The Immaculate Collection (1990): He's a man, Sooner or later, Hanky panky, I'm going bananas, Cry baby, Something to remember, Back in business, More, What can you lose, Now I'm following you, Vogue - Dick Tracy (filmzene) - Erotica (1992): Erotica, Fever, Bye bye baby, Deeper and deeper, Where life begins, Bad girl, Waiting, Thief of hearts, Words, Rain, Why's it so hard, In this life, Did you do it, Secret garden - Bedtime stories (1994): Survival, Secret, I'd rather be your lover, Don't stop, Inside of me, Human nature, Forbidden love, Love tried to welcome me, Sanctuary, Bedtime story, Take a bow - Something to remember (1995): I want you, I'll remember, Take a bow, You'll see, Crazy for you, This used to be my playground, Live to tell, Love don't live here anymore, Something to remember, Forbidden love, One more chance, Rain, Oh father, I want you (orchestral) - Evita (1996) (filmzene) - Ray of light (1998): Drowned world (substitute for love), Swim, Ray of light, Candy perfume girl, Skin, Nothing really matters, Sky fits heaven, Shanti/Ashtangi, Frozen, Power of goodbye, To have and not to hold, Little star, Mer girl - Music (2000): Music, Impressive Instant, Runaway Lover, I Deserve It, Amazing, Nobody's Perfect, Don't Tell Me, What It Feels Like For A Girl Paradise (Not For Me), Gone
Koncertturnéi: The Virgin Tour (1985) Who's That Girl (1987) Blond Ambition (1990) The Girlie Show (1993)
Színpadi szerepei: - Goose And Tomtom (1986) - Speed the Plow Broadway (1988)
Filmjei: - CertainSacrifice (1979, pornó) - Vision Quest (1984) - Kétségbesetten keresem Susant (1985) - Könyörtelenül (1985) - Sanghaji meglepetés (1986) - Lőtávolban (1986) - Ki ez a lány? (1987) - A Broadway vérszopói (1989) - Dick Tracy (1990) - Madonnával az ágyban (1991) - Micsoda csapat! (1992) - Árnyékok és köd (1992) - A tanú teste (1993) - Kockázatos játék (1993) - Egy füst alatt – beindulva (1994) - Négyszoba – Nászutas szoba (1995) - Chicago (1995) - Girl 6 (1996) - Evita (1996) - A második legjobb dolog (2000)
Díjai: - Brit-díj (1995) - Golden Globe-díj (1997) - Grammy-díj (1999) – Beatiful stranger – Austin powers filmezene
|
Filmjei:
|
2002 Halj meg máskor! 1999 The Spy Who Shagged Me 1999 A második legjobb dolog 1996 Evita 1996 Sanghai meglepetés 1995 Egy füst alatt - Beindulva 1995 Négy szoba 1993 Kockázatos játék 1992 Micsoda csapat 1990 Dick Tracy 1989 A Broadway vérszopói 1986 Apám White Wood Kétségbeesve keresem Susant
| |